O czym należy pamiętać, decydując się na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

O czym należy pamiętać, decydując się na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze zdarzeniem bardzo zawiłym i związanym z nieprzyjemnymi emocjami. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wtenczas, kiedy do zgonu dochodzi poza Polską. Zdecydowana większość ludzi decyduje się w owym czasie na sprowadzenie ciała do kraju. Nie ma w związku z tym nic wątpliwego w tym, iż pojawiają się zapytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem transportu mogą być przewiezione zwłoki?

Obowiązujące chwilowo przepisy zezwalają na przewożenie zwłok przeróżnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu używa się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Koszt przewozu zwłok jest w ogromnej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. W niektórych wypadkach nie ma niemniej jednak tańszej alternatyw. Jeżeli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest nadmiernie obszerny. Bliska odległość powoduje, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, które pozwala ograniczyć wydatki jest klasyczny karawan.

Jakich formalności trzeba dopełnić, by dostać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Żeby sprowadzenie zwłok z zagranicy było dopuszczalne, trzeba dopełnić paru formalności. Przede wszystkim należy zdobyć zgodę starosty. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pochowane. Starosta wydaje afirmację dopiero po konsultacji z odpowiednim kontrolerem sanitarnym. Niezbędne jest też zaświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Wolno je uzyskać dopiero w owym czasie, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie przedstawione pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak również poświadczenia są wydawane wtedy, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O poświadczenia są w stanie ubiegać się również bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a też powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeśli zgon nastąpił w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub wścieklizną – dokumenty mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. Świadczy to, że wcześniejsze sprowadzenie zwłok do Polski nie będzie dopuszczalne.

Czemu wsparcie doświadczonej firmy proponującej transport zwłok z zagranicy to solidny wybór?

Niezależnie od tego, czy w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, poprawnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w dopełnieniu wszelkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty należy zdobyć, aby sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeżeli zastosowany zostanie transport samochody firma zadba o to, żeby wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych problemów. To naturalnie dzięki temu stres związany ze śmiercią bliskiej osoby nie będzie zbędnie rósł.
 
 

Polecane

W jaki sposób najporządniej pozyskać uprawnienia budownicze?

W jaki sposób najporządniej pozyskać uprawnienia budownicze?

Prywatny detektyw w Krakowie

Prywatny detektyw w Krakowie

Czym jest profesjonalna usługa monitorowania serwisów internetowych?

Czym jest profesjonalna usługa monitorowania serwisów internetowych?

Na co zwracać uwagę wybierając profesjonalną agencję detektywistyczną w Warszawie?

Na co zwracać uwagę wybierając profesjonalną agencję detektywistyczną w Warszawie?